Tudnivalók
Betegség utáni adókedvezmény, fogyatékossági kedvezmény
Nagyon félelmetes neve van ennek az adókedvezménynek. Úgy hívják: súlyos fogyatékosság adókedvezménye, az szja törvényben személyi kedvezmény néven találod meg. A támogatott betegségek között vannak tényleg brutálisan súlyos fizikai és szellemi fogyatékosságok, és sok olyan betegség után is jár adókedvezmény, ami mellett még lehet normális életvitelt folytatni (pl. laktózérzékenység, cukorbetegség stb.). Nagyon sok krónikus betegség, súlyos fogyatékosság után jár adókedvezmény. Kár lenne veszni hagyni ezt a pénzt, hiszen éves szinten nem kis összegről van szó!
Kattints ide - Segítség a visszaigényléshez
Melyik jogszabályokban olvashatsz a betegség utáni adókedvezményről
A jogszabályokban és a köznyelvben nagyon változatosan nevezik ezt az adókedvezményt, de ugyanarról van szó.
Személyi kedvezmény = betegségek utáni adókedvezmény = súlyos fogyatékosság kedvezménye = fogyatékossági adókedvezmény stb.
- 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról, itt a 40. §-t keresd
- 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről
- 49/2009. (XII. 29.) EüM rendelet a súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról
Mennyi a fogyatékossági, betegség utáni adókedvezmény?
A betegségekre járó adókedvezmény összege évről-évre változik. Szerencsére nem csökken, hanem nő. Az adókedvezmény havi összege mindig az aktuális minimálbér 5%-a. Mivel a minimálbért emelik évről-évre, ezért az adókedvezmény is növekszik. Figyelj arra, hogy ne a szakmai garantált bérminimumot nézd, hanem a minimálbért. Számítás alapja: a bruttó összeg, nem a nettó!
Nem dolgozol egész évben, csak pár hónapig?
A betegségekre járó adókedvezményt azokra a hónapokra lehet igénybe venni, amelyik hónapokban a betegség fennáll. Tehát nem csak azokra a hónapokra, amikor dolgozol!
Milyen betegségek után jár adókedvezmény?
A súlyos fogyatékosság utáni adókedvezmény azoknak jár:
- akiknek olyan betegségük van, amit külön rendeletben fel van sorolva
IBD esetén a következő BNO kódokra jár
K50 Crohn-betegség [enteritis regionalis]
K500 A vékonybél Crohn-betegsége
K501 A vastagbél Crohn-betegsége
K508 Crohn-betegség, egyéb
K509 Crohn-betegség, k.m.n.
K51 Colitis ulcerosa
K510 Enterocolitis ulcerosa (chronica)
K511 Ileocolitis ulcerosa (chronica)
K512 Proctitis ulcerosa (chronica)
K513 Rectosigmoiditis ulcerosa (chronica)
K514 Pseudopolyposis intestini crassi
K515 Proctocolitis mucosa
K518 Colitis ulcerosa egyéb
K519 Colitis ulcerosa k.m.n.
- a fogyatékossági támogatásban vagy rokkantsági járadékban részesülnek
Milyen nyomtatványon igényelhetem év közben a betegség után járó adókedvezményt?
Ha szeretnéd év közben igénybe venni az adókedvezményt, akkor egy nyilatkozatot kell leadnod a munkahelyeden, amelyben kéred, hogy bérszámfejtéskor vegyék figyelembe. Így a nettó béred minden hónapban több lesz.
Adókedvezmény utólagos érvényesítése adóbevallásban
Dönthetsz úgy is, hogy év közben nem kéred a személyi kedvezményt (akár azért mert nem akarod, hogy a munkahelyeden megtudják, hogy beteg vagy). Ebben az esetben az adóbevallásodban vedd igénybe a súlyos fogyatékosság adókedvezményét. Egy összegben fogod megkapni. Az adóbevallásod beérkezését követően 30 napos határidővel fogja a NAV kiutalni az adóvisszatérítésed.
Milyen igazolás kell a betegség utáni adókedvezményhez?
Az adókedvezmény igényléséhez nem elég a kezelőlap, ambuláns lap, külön orvosi igazolást kell kérned róla.
Dokumentum az alábbi linken letölthető:
Orvosi igazolás
Utólag, évekre visszamenőleg igénybe vehető-e az adókedvezmény?
Igen! Ha a betegséged már évekkel ezelőtt diagnosztizálták, de csak most értesültél az adókedvezményről, akkor a korábbi évek adóbevallásait lehet önellenőrzéssel módosítani és vissza tudod igényelni az adót.
Családi adókedvezménnyel együtt igénybe vehető-e?
A családi adókedvezmény és a betegségek után járó adókedvezmény nem zárja ki egymást, együtt is jár – de az adókedvezményeknek van sorrendje. Először a családi adókedvezményt kell igénybe venni, aztán – ha még marad szja-d, akkor abból levonható a betegség adókedvezménye is.
KATA-s egyéni vállalkozó, nyugdíjas, GYES-en lévő igénybe veheti-e a súlyos fogyatékosság adókedvezményét?
Fontos, hogy ez a juttatás nem támogatás, nem segély, hanem adókedvezmény. Tehát csak a megfizetendő személyi jövedelemadóból lehet igénybe venni. Ha nyugdíj/GYES/GYET mellett nincs adóköteles jövedelmed, akkor sajnos nem tudsz ezzel az adókedvezménnyel élni.
A KATA-s egyéni vállalkozók KATA adót fizetnek, nem pedig személyi jövedelemadót. Mivel a személyi kedvezmény csak a személyi jövedelemadóból vehető igénybe, emiatt sajnos a KATA-s vállalkozó nem tudja a betegsége utáni adókedvezményt kihasználni.
Ingatlan bérbeadás adójából igényelhető-e a betegség adókedvezménye?
Igen, figyelemmel az előbb leírtakra. A fizetendő személyi jövedelemadóból először az első házasok adókedvezményét kell levonni (ha jár neked), aztán a családi adókedvezményt (ha jár neked) , majd a maradék adóból lehet a súlyos fogyatékosság kedvezményét érvényesíteni.
Ha év közben a munkabérednél már figyelembe vették a betegségre járó adókedvezményt, akkor az ingatlan bérbeadás adójánál már nem lehet még egyszer igénybe venni, erre figyelj!
Az összefoglalót készítette:
Keresztesné Molnár Anita
családi adótanácsadó, az ingatlantulajdonosok adótrénere
https://www.facebook.com/TudatosAdozo/
Publikálva : 2018.04.19.
Utolsó frissítés: 2022.03.29.